دسته‌هادسته‌بندی نشده

سوغات شهر ارومیه نقل و حلوا

اگر قرار باشد ارومیه را فقط با یک مشخصه معرفی کرد نُقل و حلوای این شهر شاید بهترین گزینه باشد، صنعتی که مهارت و فن تولید آن جزئی از فرهنگ بومی و میراث ناملموس کشور است.

تعداد زیادی از شهرهای کشورمان، هر کدام خوراکی و سوغاتی ویژه خود را دارند، به گونه‌ای که نام بردن از اسم سوغات بدون ذکر شهر آن، چندان قابل‌تصور نیست همانند: گز اصفهان، نان برنجی کرمانشاه. دیگر شهرها، ارومیه نیز با یک سوغات معروف شناخته می‌شود، مثل نقل و حلوا.

این شیرینی خوشمزه و پرخاصیت در مهمانی‌ها و جشن‌های مردم این شهر جایگاه ویژه‌ای دارد و به‌نوعی نَقل محافل است، از طرفی هرکسی هم که مهمان ارومیه شود یکی از هدایایی که برای خرید انتخاب می‌کند، بی‌شک نقل است.

اینکه از چه تاریخی و توسط چه کسانی نقل و حلواپزی در ارومیه رایج شده است اطلاعاتی دقیقی در دست نیست، اما با توجه به پیشینه کشت و برداشت بیدمشک، گردو، هویج و حتی بادام که همه این‌ها در زمره مواد اولیه موردنیاز تهیه نقل هستند، می‌توان گفت که تاریخچه پخت نقل و حلوا در ارومیه نیز بالای چندین دهه است و اساتید این حرفه در طول سالیان متمادی، تجربیات خود را نسل به نسل به شاگردان خویش انتقال داده‌اند.

نقل و حلوای قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *